Catering dietetyczny czyli dieta i catering - Jak powstaje olej rzepakowy?
Catering dietetyczny Warszawa, czyli zestawy dietetycznych posiłków z dostawą oraz opieka dietetyka na terenie Warszawy.
Catering dietetyczny Warszawa - dowóz gotowych diet
jestesmy na facebooku
Strona główna
Mapa strony
Wybierz miasto
Warszawa
Wrocław
Catering dietetyczny
Catering osobisty
Czym jest?
Godziny dostaw
» Cennik «
Przykładowe Menu
» Zamówienie «
Diety specjalne
GENODIETA
Diety lecznicze
Mama i dziecko
Diety sportowe
Dla firm
Catering okolicznościowy
Przyjęcia okolicznościowe
Sylwetka
Konsultacje dietetyczne
Artykuły
Projektanci mody
Kontakt
dieta na zamowieie
Jak powstaje olej rzepakowy?


Jak powstaje olej rzepakowy?

Olej rzepakowy, jak każdy produkt dostępny w sklepie, musi przebyć pewną drogę do naszej kuchni.
Jak wygląda droga ziarenka rzepaku do butelki? Od początku lat 90. uprawiane są w Polsce wyłącznie odmiany rzepaku podwójnie ulepszone. Są to odmiany pozbawione szkodliwego kwasu erukowego, wyłącznie naturalną metodą krzyżowania odmian (w Europie obowiązuje zakaz uprawy rzepaku GMO, dlatego możemy być spokojni o pochodzenie oleju rzepakowego).

Gdy ziarno wyda plon, a żółte pole rzepaku zamieni się w letni krajobraz, przychodzi czas na żniwa i koszenie rzepaku. W lipcu łuszczyny są pełne nasion z chroniącą ich zawartość czarną okrywą. Olej rzepakowy uzyskuje się na drodze tłoczenia lub dwustopniowo poprzez tłoczenie i ekstrakcję. Z pełnych tłuszczu jasnych nasion oddziela się czarną okrywę i wydobywa olej. Otrzymane oleje surowe wymagają oczyszczenia, czyli rafinacji. Rafinacja oleju rzepakowego obejmuje zespół procesów, których stosowanie ma na celu usunięcie lub maksymalne zmniejszenie stężenia substancji niekorzystnych pod względem jakościowym i zdrowotnym. W wyniku procesu rafinacji olej rzepakowy pozbawiony zostaje szkodliwych dla zdrowia substancji, które mogły się pojawić w rzepaku na etapie jego uprawy np.: ołowiu, arsenu, kadmu, czy innych pozostałości. Prawidłowo oczyszczony rafinowany olej rzepakowy jest neutralny w smaku i zapachu oraz charakteryzuje się bardzo jasną barwą. Taki olej idealne nadaje się do smażenia - jest odporny na zmiany temperatury ponieważ ma wysoki punkt dymienia – ok. 242 °C1, z kolei ten tłoczony na zimno świetnie sprawdzi się przy surówkach lub jako baza dressingu do sałatek.

Opracowała: Sylwia Szeleźnik, dietetyk

Więcej informacji na:
www.pokochajolejrzepakowy.eu
FB: Miej więcej oleju w głowie

 
© Copyright 2005 - 2018 - SZTUKA JEDZENIA - Catering dietetyczny - Wszystkie prawa zastrzeżone
Kopiowanie bez zgody właściciela serwisu ZABRONIONE